Неткані матеріали допомагають захистити узбережжя від нафтових розливів.

Катастрофи, пов’язані з розливом нафти, відбуваються незаплановано і завжди непередбачувано. Ці аварії наносять важкий збитки як людині, так і природі. Нафтові катастрофи відбуваються не тільки з вини бурових платформ. Причинами можуть стати також аварії трубопроводу або аварії в море, які за минулі десятиліття призвели до тяжких, багаторічним і триваючим десятки років непрямим збитків. Площа забруднення грунту нафтопродуктами в Росії в 2011 р. збільшився майже в 2 рази в порівнянні з попереднім роком і склала близько 72 тис. га, стверджує керівник центру «Антістіхія» МНС Росії Владислав Боловен.
За даними МНС, в даний час в країні функціонують понад 10 тис. потенційно небезпечних об’єктів, при цьому 70% з них розташовані в 146 містах з населенням більше 100 тис. чоловік кожен. Переважна більшість ПОО введено в експлуатацію 40-50 років тому. При нормативному терміні експлуатації до 15 років хіміко-технологічне обладнання до теперішнього часу багаторазово виробило свої ресурси, морально застаріло і фізично зношене.
«Сумарна площа забруднень грунтів нафтою і нафтопродуктами на території Російської Федерації склала 71,484 тис. га, що в 1,6 рази вище показників 2010 р. (44,659 тис. га)», – сказав В. Боловен.
За його словами, такі інциденти були зареєстровані в Якутії, Удмуртії, Забайкальському, Пермському краях, Амурської, Омській, Саратовської, Самарської, Оренбурзької, Уляновській, Нижегородської, Курганській областях, а також у Ханти-Мансійському і Ямало-Ненецькому автономних округах. Читати повністю
Якщо враховувати світові інциндент, то найбільшою катастрофою світі виявилася аварія на нафтовій платформі Deepwater Horizon в Мексиканській затоці. Один з провідних виробників нетканого полотна TWE Group (Німеччина) спільно з двома підприємствами зі Швейцарії HeiQ AG (високотехнологічне підприємство, яке досліджує, розробляє тривалі текстильні ефекти), а також компанія Beyond Surface Technologies AG, яка досліджує високоякісні ефекти, грунтуючись на тривалих технологіях – спільно всі перераховані компанії розробили неткане полотно, яке блискавично поглинає масляні краплі і відторгає рідина. Крім того, це неткане полотно виконує функцію якогось бар’єру, який запобігає, щоб поглинені масляні краплі знову виходили на поверхню.
Після численних досліджень, проведених в тому числі і на пляжах Алабами (штат США) під час нафтового розливу було встановлено, що неткане полотно Oilskill повністю виправдало очікування виробників. Виявляється, що матеріалом поглинається не тільки сира нафта, але також перехоплюються і дисперговані компоненти нафти; вони витягуються з води і дрібні згустки смоли заплутуються в нетканого полотна, таким чином у них немає зворотного шляху в річку, озеро або море.
TWE Group, HeiQ AG і Beyond Surface Technologies AG за останні місяці настільки вдосконалили свою нову технологію, що вона може використовуватися в якості берегової та пляжної захисту. Таким чином продукція з матеріалу Oilskill може застосовуватися для фільтрувальних установок, для чищення тварин і птахів, які забруднені нафтою, а також для очищення кораблів і скель.
З серпня Oilskill внесений у банк даних продуктів, сервісу і устаткування нафтового концерну BP і зміг успішно пройти точний і обширний процес вибору в ході ліквідації катастрофи на нафтовій платформі Deepwater Horizon. Нетканий матеріал являє собою одну з небагатьох технологій, яка підходить спеціально для берегової та пляжної захисту. Крім того, берегова охорона Сполучених Штатів Америки підтвердила в міністерстві Національної безпеки (Department for Homeland Security), що у продукту Oilskill є відмінний потенціал ефективно долати наслідки нафтових катастроф у всьому світі.
Співробітники підприємства BP роблять вибір з вищеназваної бази даних виключно на тих компаніях, які ефективно здатні боротися з наслідками нафтових розливів.
Банк даних – це результат копіткої вибору компанією BP внаслідок катастрофи в Мексиканській затоці. У банк даних потрапили тільки 300 технологій з 129 000 спочатку заявлених. Матеріал Oilskill потрапив в це число.
До матеріалу Oilskill проявили інтерес крім приватних або державних організацій і національної організації берегової охорони США також і берегова охорона американських штатів Міссісіпі і Луізуану. За її оцінкою нетканий матеріал має одну чудову особливість: Oilskill з точки зору берегової охорони єдина наявна в розпорядженні технологія, використовувана для берегової та пляжної захисту, завдяки якій можна запобігти забруднення величезних площ.
Без сомененія, даний зарубіжний досвід повинен допомогти поліпшити екологічну ситуацію в Росії, залишилося знайти тих хто може її використовувати. Як вже говорилося вище, плошадь забруднень нафтопродуктами в Росії тільки зростає.

Теги: , ,